V posledních dnech se mě rodiče potenciálních závodníků ptají na dětské tratě na našich závodech. Mají samozřejmě obavu o bezpečí svých dětí, o to, aby někde na trase nezabloudily, aby jim nedošlo pití, atd.

Chtěl bych jménem pořadatelů touto cestou ubezpečit, že naše dětské tratě jsou maximálně bezpečné.

Startuje se na Bejkovně - na louce. Ta je po startu závodníkům k dispozici prakticky v celé šířce, čili se lze vyhnout soupeřům. Riziko kolize je minimální.

Startovní rovinka je velmi dlouhá a travnatá. Tráva klade větší odpor než třeba asfalt, což v kombinaci s délkou té rovinky umožňuje roztažení startovního pole tak, aby do první zatáčky přijížděli závodníci za sebou. Toto velmi snižuje riziko pádu.

Děti do 8 let včetně prostor návsi neopouštějí, a jsou tak po celý závod pod dohledem rodičů a samozřejmě i všech svých fanoušků. Kromě toho v předškolních kategoriích je povolena asistence rodičů - ti mohou své ratolesti tlačit do jediného stoupání na trati a mohou samozřejmě se svým svěřencem trať oběhnout. (Což jsem mimochodem několikrát absolvoval a velmi to doporučuji zejména rodičům se sedavým zaměstnáním. ;-))

Rád bych ještě dodal, že za celou dobu, kdy se u nás dětské závody konají, jsme (pokud si dobře vzpomínám) nezaznamenali jediný úraz v nejmladších kategoriích. A co se náročnosti týče, historicky nejmladšímu účastníkovi nebyly v době jeho startu ani 2 roky. (Ano, pamatuji si na dojetím plačící maminku, která nemohla zastavit příval slz, když jsme vyhlašovali nejmladšího závodníka - právě toho jejího "špunta".)

Za celý realizační tým, který je mimochodem plný schopných lidí, si Vás a Vaše ratolesti dovoluji pozvat na naše závody. Jsem přesvědčen, že si všichni odvezete pěkné zážitky. Jirka N.